Ile kosztuje projekt ogrodu?

projekt ogrodu koszt

 

Wiele osób dużo czasu poświęca na urządzanie domu, zapominając przy tym o… swoim ogrodzie – a przecież to miejsce wypoczynku, relaksu oraz spotkań z najbliższymi. Dlatego też jego aranżacja nie może być przypadkowa. Absolutną podstawą nie jest wyłącznie bardzo dobra znajomość roślin, ale również oryginalny pomysł, który sprawi, że ogród będzie estetyczny i jednocześnie funkcjonalny. Zastanawiasz się, ile kosztuje projekt ogrodu i wykonanie? Czy warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby móc cieszyć się zadbaną, zieloną przestrzenią wokół domu? Spieszymy z odpowiedziami.

Na co zwracać uwagę, projektując ogród?

Niezależnie od tego, ile kosztuje projekt ogrodu, istnieje kilka elementów, jakie należy uwzględnić podczas jego projektowania. Jednym z nich jest estetyka. Pierwszym krokiem powinno być określenie, jaki rodzaj ogrodu wpasuje się w nasze gusta. Dziś, opcji jest naprawdę wiele, a do tych najbardziej popularnych zalicza się:

  • ogrody żwirowe – optycznie powiększające wybraną przestrzeń,
  • ekologiczne – zbliżone do naturalnego środowiska,
  • klasyczne – będące połączeniem funkcjonalności i tradycyjnego, lecz ciekawego designu,
  • naturalistyczne – „naśladujące” przyrodę – tworzone tak, aby ingerencja człowieka była widoczna wręcz minimalnie.

Obecnie w sieci znajduje się ogrom inspiracji, dlatego z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.

Równie istotny jest sposób, w jaki teren zielony będzie użytkowany. Nie da się ukryć, że od tego też zależeć może fakt, ile dany projekt ogrodu będzie kosztować. Inną cenę będzie miał bowiem ogród prosty, służący wyłącznie do wypoczynku, bez dużej liczby elementów, inną zaś przestrzeń dedykowana pasjonatom ogrodnictwa oraz różnego rodzaju dodatków, takich jak oświetlenie oraz altany. Ponadto dobrym pomysłem okaże się dokładne przeanalizowanie tego, kto na co dzień zajmie się pielęgnacją roślin – czy my sami, czy może zatrudnimy wykwalifikowaną osobę, która poradzi sobie z bardziej wymagającymi gatunkami.

 

 

 

Projektowanie ogrodów w rękach profesjonalistów

projekt ogrodu

Choć pozornie projektowanie ogrodów wydaje się dość łatwe, to praktyka pokazuje, że jest inaczej. Z pewnością przekonał się o tym każdy, kto choć raz próbował urządzić swój własny kawałek zieleni. W takiej sytuacji niezbędna jest wyobraźnia przestrzenna oraz umiejętność doboru odpowiednich roślin. Niezależnie od tego, ile kosztuje projekt ogrodu z wykonaniem, jest to usługa, z której warto skorzystać. Dlaczego? Powodów jest wiele, a jednym z nich jest fakt, że doświadczeni specjaliści dysponują niezbędną wiedzą, dzięki czemu mamy pewność, że wszelkie krzewy, drzewa i kwiaty będą prawidłowo rosnąć. Zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów daje więc możliwość stworzenia estetycznej i spójnej kompozycji – zachwycającej swoim wyglądem nawet najbardziej wymagających.

Jakie są koszty takiej usługi?

Nie da się uśrednić, ile kosztuje projekt ogrodu przydomowego. Cena ta uzależniona jest od wielu różnych czynników. Mowa tu przede wszystkim o:

  • wielkości terenów zielonych,
  • ukształtowaniu,
  • elementach wodnych,
  • wyborze poszczególnych roślin i różnego rodzaju dodatków.

 

ogród jaki koszt

 

 

W wielu przypadkach cena stworzenia jednego metra kwadratowego ogrodu waha się pomiędzy 3000 a 4000 zł. W sytuacji, gdy dana osoba zainteresowana jest także zakupem drewutni lub też altany, wówczas wycena tego typu elementów tworzona jest osobno. Koszty takich rozwiązań uzależnione są zarówno od wyposażenia konstrukcji, jak i jej wielkości.

Oczywiście poszukując architekta krajobrazu, można spotkać się z usługami, które kosztują kilkaset złotych. Należy zaznaczyć, że wybór ten jest tylko pozornie opłacalny. Czasami zdarza się, że osoby te nie dysponują wystarczającą wiedzą oraz doświadczeniem, aby móc tworzyć projekty, w których każdy element tworzy spójną całość. Indywidualny projekt ogrodu powinien stanowić odzwierciedlenie wiedzy zarówno przyrodniczej, technicznej, jak i artystycznej danego specjalisty. Dlatego też dobrym pomysłem jest zainwestowanie w profesjonalną pomoc. To właśnie dzięki niej będziemy mogli cieszyć się idealnym ogrodem każdego dnia.